BBC SPOTY: favorit Anthonyja Joshue, vendar je ragbi spet zavrnjen

Zmagovalec Sports Personality bo razglašen 17. decembra v Liverpoolu

Športna osebnost leta BBC boksar Anthony Joshua

Boksar Anthony Joshua je favorit za razglasitev BBC-jeve športne osebnosti leta

Richard Heathcote/Getty Images

Ožji izbor za BBC Nagrada za športno osebnost leta 2017 je bila razglašena včeraj zvečer, vendar bo 12 kandidatov morda težko osvojiti domišljijo javnosti, ko bodo pozvani, da glasujejo naslednji mesec.

Za britanski šport ni bilo vintage leto. Chris Froome in Anthony Joshua sta se odlično odrezala, osvojila četrti naslov Tour de France in naslova svetovnega prvaka v težki kategoriji po WBA in IBO, a brez olimpijskih iger, iger Commonwealtha in večjih nogometnih turnirjev še ni minilo leto, ki bi ostalo v spominu. .

Na Novi Zelandiji je bila ragbi turneja British in Irish Lions, ki se je končala tako, da so turisti izžrebali serijo proti svetovnim prvakom, a zdi se, da ima SPOTY nekaj proti ragbiju.

Lani kljub uspehom na turnirjih za Grand Slam ni bil nominiran noben angleški igralec. Podvig Lionsa, da so se izognili porazu na Novi Zelandiji šele drugič v več kot 100 letih testiranj, je ostal neprepoznan.

The Dnevna pošta pravi, da je pomanjkanje kogar koli iz sveta ragbija očitna opustitev, medtem ko je Daily Telegraph pravi, da je bil ragbi že drugo leto kontroverzno zavrnjen. Telegraph poudarja, da je angleška reprezentanca osvojila Grand Slam in se uvrstila v finale svetovnega pokala, medtem ko so njihove moške ekipe osvojile prvenstvo šestih narodov.

The Varuh je presenečen tudi nad pomanjkanjem zvezdnikov ragbija, pa tudi izključitvijo angleškega pace bowlerja Jimmyja Andersona, ki je s tem, ko je letos poleti pomagal svoji državi pri serijskih zmagah nad Južno Afriko in Zahodno Indijo, postal prvi Anglež (in šele šesti igralec kriketa) vzeti 500 preizkuševalnih vrat.

Morda se pojavljajo vprašanja o tem, ali imajo manjši športi prevelik vpliv, piše v časopisu, ne da bi navedli Elise Christie (hitro drsanje na kratkih stezah) in Bianca Walkden (taekwondo), ki sta se obe izkazali v svojih športih, a ju komaj poznajo zunaj svojih disciplin. Kako naj narod glasuje o »osebnosti« nekoga, če ne ve, kdo je?

Dejstvo, da se je angleška igralka kriketa Anya Shrubsole uvrstila v ožji izbor, samo še krepi občutek, da je SPOTY vse bolj vaja politično korektnega odtikanja polja.

Spet je vprašljiva tudi vključitev Harryja Kanea, glede na to, da napadalec Anglije in Tottenhama v tej sezoni ni osvojil ničesar ne za klub ne za državo.

Dosegel je veliko golov, potem pa je angleški zvezdnik ragbija Owen Farrell dosegel veliko točk in pomagal svoji državi osvojiti naslov šestih narodov in svojemu klubu (Saracens) osvojiti evropski pokal. Zakaj torej Kane in ne Farrell?

Eden od nominirancev, ki je v letu 2017 ponovno okusil uspeh, je bil Mo Farah, ki se je iz teka na stezi odpovedal z drugim naslovom svetovnega prvaka na 10.000 m.

Drugi nominirani so plavalec Adam Peaty, Johanna Konta, nagrajena za dosego polfinala v Wimbledonu, parašportnik Jonnie Peacock in severnoirski motorist Jonathan Rea, ki je že tretje leto zapored okronan za svetovnega prvaka v superbikeju.

Šest kandidatov za Športna osebnost leta v tujini so že razkriti, za naslov se potegujejo Tom Brady (ameriški nogomet), Roger Federer (tenis), Katie Ledecky (plavanje), Tatyana McFadden (paraatletika), Sally Pearson (atletika) in Michael van Gerwen (pikado).

Zmagovalec bo razglašen 17. decembra v Echo Areni v Liverpoolu. Favorit za naslov je Anthony Joshua.

Za začetek ima osebnost, morda ne nekaj, kar bi lahko rekli za enega ali dva njegova tekmeca SPOTY, in drugič, način, na katerega je aprila na Wembleyju premagal Vladimirja Klička, je potrdil, da je športnik redke kakovosti.